Jak być wdzięcznym?

Badania wykazały, że wdzięczność i traktowanie różnych wydarzeń życiu, jak niepowtarzalnych doświadczeń jest antidotum na powszechny brak satysfakcji, szerzący się w naszym społeczeństwie. Gdy czujesz się, że nic nie osiągasz w życiu, a to wszystko, co robisz jest bezcelowe to jesteś ślepy na wszystkie dobre rzeczy i nie potrafisz podziękować, poczuć prawdziwej wdzięczności i być po prostu szczęśliwym za nie. 

Ćwiczenie 

Weź długopis, najładniejszy zeszyt jaki znajdziesz i pisz codziennie 10 rzeczy, z jakich jesteś wdzięczny. Liczba może się powiększać, gdy zaczniesz zauważać coraz więcej rzeczy, za które mógłbyś być wdzięczny. Może to brzmieć głupio dla Ciebie, czytelniku, możesz czuć się jakbyś wrócił do podstawówki albo jakbyś być na jakiś beznadziejnych warsztatach z psychologiem. Nie ma jednak lepszego ćwiczenia. Pisząc na kartce zobaczysz, ile tego jest. Myślisz pewnie, że tak mało pozytywnych rzeczy spotyka Cię w czasie dnia, a to nieprawda! Prawdą jest natomiast to, że dziennie możesz być wdzięczy za setki, tysiące różnych rzeczy. Od miłych, drobnych gestów, komplementów od innych ludzi przez pozytywnie zaskakujące zbiegi okoliczności po obdarowywanie innych i patrzenie, jak na ich twarzach kwitnie uśmiech.  

Może to być również w innej formie. Ja osobiście zrobiłam słoik podpisany “słoik wdzięczności” i codziennie wkładałam tam małe karteczki. Przyjemność mi sprawiało samo oglądanie jak, z każdym dniem zapełnia się on samymi pozytywnymi myślami. Jeszcze dodało to walorów estetycznych mojemu mieszkaniu i trochę pozytywnej energii, która mi się udzielała.  

Wiesz, ile szczęścia nosisz w sobie? – Nie? – To sprawdź się tym ćwiczeniem!  

Choroba 

Jest to idealny przypadek, gdy człowiek niekiedy traci wszystko, żeby zyskać ponownie zdrowie. Czyli trafić do punktu wyjścia… może nie do końca? Po przebytej chorobie one nie jest już do końca tą samą osobą.  Jest osobą, która widzi więcej. Potrafi dostrzec piękno w chodzeniu, jak przez miesiące leżała na szpitalnym wózku. Rozkoszować się smakiem zwykłego chleba, będącego pierwszym normalnym posiłkiem od tygodni. Wsłuchiwać się uważnie w każde słowo drugiej osoby, po tak długim czasie wsłuchiwania się w pustkę. Czują więcej, jak nadludzie. Jedyne czym się różnią od nas jest większa wdzięczność, za wszystko, co oferuje świat i ludzie dookoła. Dostrzegają to, co często my, chociaż mamy to przed własnym nosem, nie potrafimy dostrzec.  

Jak określiłabym idealnego człowieka? – To właśnie ten, który wdzięczność potrafi odczuwać w każdej chwili. 

Obdarowywanie innych 

 Bzdurą jest stwierdzenie, że i więcej dajesz innych, tym mniej Ci zostaje. Im więcej dajesz ludziom dookoła i całemu światu Twojego uśmiechu, tym masz go więcej za każdym razem. Im więcej z Twoich ust padnie miłych, pochlebiających lub pokrzepiających słów tym więcej będziesz ich słyszał w swoim otoczeniu.  Świat nie nadaje negatywu na Twój obraz, lecz wzmacnia go kolorami, nasyca. Teraz skupmy się na materializmie. Łatwo nam jest sobie wyobrazić, że dajemy komuś prezent, nawet z nieistotnej, drobnej okazji Dajemy go po to, żeby okazać naszą wdzięczność dla tej osoby, pokazać, jak bardzo jest ważna dla nas. Nie oczekujemy nic w zamian, a jedynie, czego pragniemy to widzieć uśmiech na twarzy drugiej osoby. Wypełnia wtedy to charakterystyczne ciepło i spełnienie. Dobrze, to teraz pomyśl, że prezentem może być każde słowo. To ty możesz dawać komplementy, rozdawać miłe słowa jak malutkie podarunki.  


Brak wdzięczności jest jednym z obecnych i dość poważnych problemów ludzi, żyjących w aktualnym świecie. Te czasy bowiem dostarczają człowiekowi tyle komfortu i przyjemności, że ludzie pogubili się z własnymi odczuciami i przestają dostrzegać piękno chwili, czy niezwykłość świata wokół. Świat się nie zmienił, jedynie my jako społeczność rozpowszechniliśmy znieczulicę, która jak epidemia krąży między ludźmi.   

Do zobaczenia, misiaki! 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: