Czy warto żyć?

Na to pytanie musisz sam poszukać odpowiedzi. Nie komplikuj, wybieraj TAK czy NIE? Jeżeli od razu mówisz TAK, ALEŻ OCZYWIŚCIE, CO ZA GŁUPIE PYTANIE to należysz da wąskiej grupy osób, w której każdy chciałby się znajdować. Niestety duża część społeczeństwa będzie się dłużej zastanawiać nad tym pytaniem, dokładnie rozmyślając za i przeciw 


A co ja myślę? 

Myślę, że zawsze warto wybierać życie, przetrwanie, czy jesteś wierzący czy nie, czy jesteś optymistą czy pesymistą. W zasadzie w życiu najważniejsze jest… życie. To je powinniśmy jako pierwsze wybierać. Co jednak sprawiło, że umyślnie część naszego społeczeństwa popełnia zamach na swoje życie, często udany? Na dodatek w naszym społeczeństwie to nie są odosobnione przypadki, gdy człowiek ma myśli samobójcze. Niech podniesie ten rękę, który choć raz chciał już po prostu nie istnieć. Widzę tu niestety las rąk i nie podoba mi się to. Co zrobiliśmy źle? Co poszło nie tak w naszym społeczeństwie? Gdzie kryją się błędy i kogo powinnyśmy za to wszystko obwiniać? 

Kto jest winny? 

W jakiś sposób zostaliśmy wychowani i to w ten sposób postrzegamy świat. Świat nie może być cudownym miejscem, jeżeli ciągle w nasze myśli przekradają się inne, czarniejsze wątpliwości, co do sensu naszej egzystencji. Nieprawdaż? Może jednak chodzi tu o zupełnie co innego, o nas samych.

Gdzie ta akceptacja? 

Rozglądasz się wokoło i widzisz samych egoistów. Jednakże samobójstwo jest aktem agresji skierowanym wobec samego siebie i chociaż dotyka to ludzi, których najmocniej kochamy, jest to nic innego jak brak akceptacji. Kochasz siebie? Tak szczerze. Ważne jest, aby potrafić oddzielać opinię ludzi, to jak patrzymy na świat przez ich pryzmat innych, a nasze własne zdanie, to jak sami się postrzegamy (post o tym, jak przestać się przejmować opinią innych kilk). Dopiero wtedy możemy zobaczyć siebie w pełnej krasie. Spojrzeć na siebie nie przez plotki, a przez własną pewność siebie i wartości, jakie wyznajesz.

Krótko o Samobójstwie 

Jedną z najpopularniejszych chorób psychicznych w ostatnich latach jest oczywiście depresja, przez którą występują samookaleczenia, myśli samobójcze, próby, a nawet same samobójstwa. Wiele więcej kobiet popada w depresję, czy cięższą, czy lżejszą, na co wpływ ma burza hormonów (więcej o różnicach płci ujawniam w poście o feminizmie kilk). Na pewno słyszeliście o depresji poporodowej i to nie jest żaden bullshit, tylko ma to związek z gospodarką hormonalną kobiet. Jak już mówimy o różnicach pomiędzy płciami, to jak już na pewno wiemy, z czystych obserwacji i również powiązany hormonalnie, testosteron, wywołuje u płci męskiej większą agresję. Dlatego to właśnie u mężczyzn obserwuje się największy odsetek samobójstw. Nieważne w kogo jest skierowana ta wściekłość, agresja to agresja, a gdy jesteśmy źli na samych siebie to musimy również znaleźć jakieś ujście. Zdecydowanie ilość prób samobójczych przeważa u płci pięknej (nawet cztery razy częściej niż u płci przeciwnej), ponieważ kobiety, co wynika z ich natury, są delikatniejsze i dlatego sięgają po takie środki jak leki. Gdy kobieta przedawkuje daną substancję nadal istnieje szansa, jeżeli dostatecznie szybko zostanie to zgłoszone, na uratowanie takiej osoby. Niestety w przypadku płci “brutalnej” często samobójstwa są wykonywane przy użyciu broni palnej lub skoku z wysokości. W tych wypadkach trudność może polegać nawet na samym złożeniu bądź zidentyfikownaniu osoby, a co dopiero na odratowaniu. 

Inni są, ty też jesteś 

Pomyśl sobie tak, jakie prawo mają inni ludzie do życia, którego ty nie masz. Żadnych. Każdy jest równy. Nie chcę powiedzieć, że potrzebny, ponieważ to Ty ustalasz, czy będziesz pożyteczny światu, czy może będziesz raczej prowadził pasożytniczy tryb życia. Rób co chcesz, to Twoje życie, a możesz je przeżyć tylko raz. Nie żyj dla bliskich, żyj dla siebie. Nie masz ŻADNEGO długu dla świata, nie spłacasz tutaj kredytu do końca swoich dni. Kosmos nie będzie wymagał zapłaty za Twoje istnienie, oczywiście, byłoby genialnie gdybyś troszczył się o tą planetę i innych jej mieszkańców. Masz tak dużo czasu na odkrycie samego siebie i nie martw się, że się po jakimś czasie znudzisz, to jest najlepsze, uwaga, cały czas się zmieniasz! I to ty masz wpływasz na te zmiany. Wraz ze środowiskiem, które wybierasz, pasją, za jaką podążasz, czy ludźmi, którymi się otaczasz. Ty jesteś odpowiedzią na swój sens życia. Ty, nikt inny.  

Podsumowując: Kochaj siebie 

Co ja mogę jeszcze powiedzieć. Jest to najlepsza receptura to kochać życie, siebie oraz innych ludzi. W Biblii “kochaj bliźniego jak siebie samego” znaczy tyle, że aby naprawdę pokochać inną osobę, ty musisz na początku zaakceptować tą osobę stojąca przed lustrem. Tak, do Ciebie mówię. Od razu uprzedzę, nie jest to łatwe i nigdy nie będzie to wygrana raz na zawsze wojna. Wygląda to raczej jak seria małych bitw, które mogą doprowadzić do Twojej przegranej, stawiając na szali własne życie. Jednak jak spojrzymy na to w ten sposób, to właściwie dopóty żyjesz, jesteś zwycięzcą. Skoro tu jesteś, ze mną, to w swoim życiu czeka Cię jeszcze dużo, czasem brutalnych lub niesprawiedliwych walk, ale życzę Ci, żebyś z każdej, mój drogi czytelniku, wychodził z wieńcem laurowym. Niestety życie potrafi naprawdę być…. nie do życia? Na szczęście matka natura stworzyła nas do roli prawdziwych wojowników i przygotowała do tej bitwy. Gotowy? 


Od razu zaczęłam dość kontrowersyjny i burzliwy temat, ale mam nadzieję, że nie mnie od razu za to nie znienawidzicie! Mam zamiar pobyć tu jeszcze trochę, więc gorąco zapraszam mojego bloga i życzę Ci, drogi czytelniku, że znajdziesz tu coś dla siebie. Tymczasem służę Ci pomocą, częstuj się również innymi postami! 

 Do zobaczenia misiaki! 

2 myśli w temacie “Czy warto żyć?

 1. Liczba samobójstw w Polsce jest rzeczywiście wysoka. Ginie w ten sposób więcej ludzi niż w wypadkach drogowych. Jeszcze smutniejsze jest to, że wśród samobójców jest dużo ludzi młodych, a nawet dzieci. Nie wiem jak można to rozwiązać w sposób systemowy. Na pewno ważna jest oświata skierowana na dzieci jak i ich rodziców.
  Twój blog mógłby odegrać w tym ważna rolę, gdyby trafił pod
  strzechy.
  Bardzo źle jest z lecznictwem dla młodzieży w zakresie psychiatrii, a chyba i psychologii. Jak będzie dalej?

  Polubienie

  1. Rzeczywiście ostatnio coraz więcej osób porywa się na swoje życie albo doświadcza różnych chorób na tle psychicznym, niestety w Polsce jest niedobór lekarzy psychiatrów, szczególnie psychiatrów dziecięcych. Na szczęście wraz z większą świadomością występowania takich problemów coraz więcej osób idzie na psychologię i psychiatrię, młodzież więc dostrzega ten problem i próbuje jakoś zaradzić.
   Nie wiem niestety, co będzie dalej, mam nadzieję, że tylko lepiej, a jedyne, co my możemy zrobić to pomagać każdej jednej osobie, znaleźć czas i wysłuchać swoich przyjaciół, czy członków rodziny, a jeżeli wymaga tego sytuacja to zawzięcia pomocy od specjalisty.
   Bądźmy tu dla siebie, żeby sobie pomagać, szczególnie dawać wystarczająco dużo uwagi młodym ludziom, którzy tak często są zagubieni.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: